Seniorzy lajkują – case study

10 February 2021

Dzisiejsi seniorzy już dawno nie są stereotypowymi panem z laseczką i panią robiącą ciepłe skarpety na drutach. Nasze społeczeństwo starzeje się w sposób aktywny i dynamiczny. W dzisiejszych czasach sześćdziesiątka jest nową czterdziestką, dlatego widok starszej osoby odpoczywającej na schodkach nad Wisłą czy biorącej udział w maratonie nie jest niczym dziwnym. Tak jak seniorzy dynamicznie podbijają świat offline, tak samo szturmem wdzierają się do online’u, a przede wszystkim na portale społecznościowe, takie jak Facebook. I mimo tego, że grupa 55+ według danych powiększa się praktycznie z dnia na dzień, to nadal bywa ona marginalizowana przez twórców treści i marketingowców.

Seniorzy na Facebooku

Poniższe statystyki pokazują zmieniającą się na Facebooku wielkość grupy 55+ oraz 65+ w okresie roku. Jak możemy zauważyć – grupy te, a szczególnie grupa 65+, sukcesywnie rosną i raczej nie ma przesłanek do tego, aby miało się to zmienić. Porównując rok do roku, widać wzrost grup 55+ oraz 65+ w udziale całego audytorium odpowiednio o 0.1% (z 7 pp na 7.1pp) w młodszej z nich oraz w starszej o 0.6 pp (z 4.5% na 5.1 %).
Starzeje się nasze społeczeństwo i analogicznie – jego przedstawiciele w najpopularniejszych mediach społecznościowych.

Facebook users

Zróbmy coś inaczej

Podczas tworzenia strategii SM dla jednego z klientów (galeria handlowa), zauważyliśmy duży potencjał w starszej grupie rdzennych mieszkańców okolicznych osiedli i postanowiliśmy, że jednym z filarów naszej komunikacji będzie tak zwany marketing sentymentalny skierowany przede wszystkim do tej grupy – odbiorców 55+. Podczas tworzenia contentu skupiliśmy się na pokazaniu okolicy galerii oraz usług, które oferują jej najemcy w ujęciu wspominkowym, sentymentalnym, przy wykorzystaniu historycznych, archiwalnych zdjęć. Wspominając lata 60-te, 70-te i 80-te, stworzyliśmy tło do snucia opowieści przez samych fanów profilu.

Efekty takiego podejścia były widoczne praktycznie natychmiast. Z każdym dniem po wprowadzeniu nowej strategii odnotowywaliśmy wzrosty fanów, reakcji oraz komentarzy. W przeciągu trzech miesięcy zwiększyliśmy ilość komentarzy na stronie o 9,0k%, reakcji fanów o 4,1k%, udostępnień o 2,6k%. Wzrost fanów odnotowaliśmy na poziomie 2,86%, a aktywnych użytkowników o 2,3k%.

Po przeanalizowaniu najbardziej aktywnych profili zauważyliśmy, że idealnie trafiliśmy w naszą grupę docelową. Były to przede wszystkim osoby 55+, które w bardzo emocjonalny, spontaniczny sposób reagowały na zamieszczone przez nas treści. Chętnie wracały wspomnieniami do czasów swojej młodości, opisywały w komentarzach swoje historie związane z okolicami galerii, ale również wypowiadały opinie o aktualnym wnętrzu i usługach. Bardzo chętnie udostępniały posty, lajkowały je oraz przyjmowały zaproszenia do polubienia strony.

Dzięki przyjętej strategii w ciągu zaledwie paru tygodni udało się zwiększyć wszystkie kluczowe parametry i utrzymywać je na takim poziomie przez wiele miesięcy.

Marketing sentymentalny na Facebooku

Jakie możemy wysnuć wnioski?

Seniorzy są nie tylko szybko rosnącą grupą użytkowników na portalu Facebook, ale jest to również bardzo wdzięczna grupa fanów. Nie krępują się opisywać osobistych historii, chętnie lajkują i udostępniają posty. Wchodzą w dyskusje między sobą, co pozwala tylko delikatnie moderować ich kierunek, dzięki czemu profil nabiera autentyczności i swobody. W normalnym życiu grupa ta chce być zauważona, a ich doświadczenie życiowe docenione. Tak samo jest online – kiedy poświęci się im odpowiednią dawkę uwagi poprzez dobrą moderację, odwdzięczają się niezwykłą lojalnością oraz dużą aktywnością.

Dlatego też przy tworzeniu kolejnych strategii SM dla konkretnych centrów czy produktów należy wziąć pod uwagę, czy grupa tak zwanych „seniorów” nie jest równie istotna jak grupa „rodziny z dziećmi” czy „bezdzietni single” oraz pomyśleć o mocniejszym zaangażowaniu tak zwanych silver influencerów, których na rynku polskim, tak samo jak na światowym, przybywa bardzo szybko.

Zmiana sposobu postrzegania seniorów szczególnie w ostatnim czasie jest mocno dostrzegalna i naturalnie wymusza zmianę komunikacji do tej grupy. Podejście Valkea do tego zagadnienia na pewno przedstawimy Wam w kolejnych wpisach. Bądźcie więc na bieżąco!

AUTOR

Marta Maciejewska

Marta Maciejewska

Creative Strategist