LinkedIn jako Narzędzie w Strategii Marketingowej Firmy

29 August 2023
LinkedIn, będąc platformą biznesową, stał się kluczowym narzędziem w strategii marketingowej wielu firm. Oferuje unikalne możliwości dotarcia do profesjonalistów i firm B2B. W tym artykule omówię kiedy warto wdrożyć działania na LinkedIn, zalety i wady platformy, różne rozwiązania, kampanie oraz targetowanie w tym kanale marketingowym. LinkedIn oferuje potężne narzędzie do budowania marki, generowania leadów i targetowania profesjonalistów. Jak każde narzędzie, ma swoje zalety i wady, ale odpowiednio wykorzystane, może stać się kluczowym elementem strategii marketingowej każdej firmy. Z ponad 950 milionami członków na świecie (w tym ponad 5 mln w Polsce), wśród których są kluczowi decydenci, LinkedIn oferuje znacznie więcej niż tylko platformę do poszukiwania pracy. Wiele firm wciąż nie docenia roli LinkedIn w strategii marketingowej

Źródło: LinkedIn

#1 Kiedy warto włączyć LinkedIn do swojej strategii marketingowej

Wybór platformy LinkedIn uzależniony jest od specyfiki firmy, celów marketingowych, targetu oraz innych kanałach marketingowych, które są już wykorzystywane w firmie . Przemyślane i uzasadnione wykorzystanie LinkedIn przynosi wymierne korzyści i jest kluczowym elementem kompleksowej strategii marketingowej. Wymaga to indywidualnego podejścia, dlatego warto rozważyć konsultację ze specjalistą od LinkedIn, aby dostosować strategię do konkretnych potrzeb i celów firmy.

Co oferuje LinkedIn?

Dotarcie do Profesjonalistów i Firm B2B

Jeśli Twoja firma zajmuje się sprzedażą produktów lub usług dla innych firm (B2B), LinkedIn oferuje doskonałe możliwości dotarcia do decydentów i wpływowych osób w branży.

Rekrutację Talentów

Dla firm, które chcą przyciągnąć wykwalifikowanych pracowników, LinkedIn jest naturalnym miejscem, gdzie można promować markę jako atrakcyjnego pracodawcę i bezpośrednio docierać do potencjalnych kandydatów.

Budowanie Wizerunku Eksperta

Jeśli Twoja firma chce być postrzegana jako ekspert w swojej dziedzinie, LinkedIn umożliwia dzielenie się wiedzą i przemyśleniami z innymi profesjonalistami, co może przyczynić się do zbudowania autorytetu w branży.

Rozwój Sieci Kontaktów i Partnerstw

LinkedIn to platforma, na której firmy mogą nawiązywać relacje z potencjalnymi partnerami, dostawcami i innymi kluczowymi graczami w swojej branży. Jest to idealne miejsce do networkingu i budowania długotrwałych relacji biznesowych.

Targetowanie Geograficzne i Branżowe

Dzięki zaawansowanym opcjom targetowania, LinkedIn jest odpowiedni dla firm, które chcą docierać do określonych grup zawodowych, branż lub regionów. Dzięki temu można skierować komunikację do tych użytkowników platformy, którzy są najbardziej zainteresowani ofertą firmy/spełniają założenia dobranej grupy docelowej.

Kampanie Content Marketingowe

Jeśli Twoja firma chce prowadzić kampanie content marketingowe, zwłaszcza związane z edukacją rynku, LinkedIn oferuje platformę, na której możesz dzielić się wartościowymi treściami i artykułami.


#2 Zalety i wady marketingu na LinkedIn

Zalety:

 1. Dotarcie do Profesjonalistów: LinkedIn umożliwia precyzyjne targetowanie profesjonalistów i firm (stopień w hierarhii firmy, branża, konkretny zawód i wiele innych)
 2. Wysoka Jakość Leadów: Osoby na LinkedIn są często zainteresowane rozwojem biznesu, wdrażania rozwiązań które pomogą optymalizować działania firmy co prowadzi do wyższej jakości zapytań.
 

Wady:

 • Wyższy Koszt Reklam: LinkedIn jest zdecydowanie droższym rozwiązaniem w porównaniu z innymi platformami, ale możliwości targetowania dają nam większe szanse na dotarcie do naszej grupy docelowej a jakość pozyskanych leadów jest zdecydowanie wyższa od pozostałych sieci social media.
 • Trudniejsza Optymalizacja: Kampanie wymagają więcej czasu i wysiłku na optymalizację. W przypadku mierzenia konwersji bardzo często podczas rozmowy z potencjalnym klientem dowiadujemy się, że ich pierwszy kontakt z naszą firmą nastąpił na platformie LinkedIn, ale skonwertowali wyszukując firmy reklamodawcy poprzez wyszukiwarkę Google. (marketing boost)
 

#3 Skuteczne Targetowanie i Generowanie Leadów na LinkedIn

Precyzyjne targetowanie jest kluczowym elementem sukcesu kampanii na LinkedIn. Dzięki zaawansowanym opcjom wyboru kryteriów, takim jak stanowisko, branża czy doświadczenie zawodowe, możliwe jest dotarcie do grupy docelowej . To z kolei zwiększa szanse na osiągnięcie pożądanej konwersji (zapisu do newslettera, wypełnienie formularza kontaktowego czy kontaktu bezpośredniego). Generowanie leadów na LinkedIn można osiągnąć poprzez wykorzystanie różnorodnych form treści. Treści bogate w informacje, case study przedstawiające konkretne rozwiązania problemów (pain points), stanowią magnesy generujące leady. Kluczowe jest stworzenie treści wysokiej wartości dla grupy docelowej jak i umożliwienie łatwego dostępu do dodatkowych informacji lub prezentacji w zamian za dane kontaktowe.  
 

#4 Rola LinkedIn w Budowaniu Marki i Zwiększaniu Świadomości

LinkedIn może odegrać kluczową rolę w procesie budowania marki. Poprzez regularne publikowanie wartościowych treści oraz aktywne uczestnictwo w dyskusjach, firma może zyskać reputację eksperta w swojej dziedzinie. Wizerunek zaufanej marki przekłada się na większe zaangażowanie klientów oraz generuje pozytywne skojarzenia.

#5 Przykłady wykorzstania LinkedIn w Marketingu B2B:

  Docieranie do osób decyzyjnych w biznesie.

LinkedIn to miejsce, w którym działają menedżerowie, dyrektorzy, CEO i inni decydenci. Jeśli Twoja firma oferuje produkty lub usługi przeznaczone dla innych firm, LinkedIn to idealne miejsce do dotarcia na naszej grupy docelowej.

Content marketing

Jeżeli chcesz udostępniać treści branżowe, raporty, badania czy analizy, LinkedIn to idealne miejsce by się nimi podzielić. Artykuły, posty i infografiki związane z branżą są często chętnie czytane i udostępniane wśród profesjonalistów.

Rekrutacja

LinkedIn jest też platformą do rekrutacji. Jeśli Twoja firma szuka pracowników, reklama B2B może przyciągnąć właściwych kandydatów.

Budowanie marki i pozycji eksperta

Regularne udostępnianie wartościowych treści oraz interakcja z innymi użytkownikami platformy może wzmocnić pozycję Twojej firmy jako eksperta w danej dziedzinie.

Webinary i szkolenia

Jeśli oferujesz webinary, kursy online lub inne formy edukacji B2B, LinkedIn to doskonałe miejsce do ich promocji.

Sieciowanie i budowanie relacji

LinkedIn to nie tylko miejsce do sprzedaży, ale też do budowania trwałych relacji biznesowych. Współpraca, partnerstwa, czy nawet zdobywanie klientów poprzez polecanie – to wszystko jest możliwe dzięki aktywności na LinkedIn.

Reklama ukierunkowana

LinkedIn oferuje narzędzia reklamowe pozwalające bardzo precyzyjnie docierać do wybranej grupy odbiorców. Możesz wybierać kryteria takie jak stanowisko pracy, branża, lokalizacja, umiejętności czy uczestnictwo w określonych grupach. NIe ma lepszej formy targetowania w branży B2B.

Testowanie produktów i usług

Jeśli chcesz wprowadzić na rynek nowy produkt lub usługę B2B, możesz wykorzystać LinkedIn do przeprowadzenia badań rynkowych, zbierania opinii czy testowania.

Promocje i oferty specjalne

Jeśli masz specjalne oferty dla innych firm, LinkedIn to dobre miejsce, by je promować.#7 Strategie


 • Zachęć swoich pracowników do budowania silnej obecności na LinkedIn
 • Publikuj wartościowe treści z myślą o grupie docelowej
 • Twórz filmy i multimedia prezentujące usługi i produkty firmy
 • Zoptymalizuj profil firmowy na LinkedIn
 • Zapraszaj obserwujących
 • Organizuj webinary, wirtualne wydarzenia
 • Stwórz grupę łączącą profesjonalistów z grupy docelowej (lub do takiej dołącz)
 

#8 Wnioski - Dlaczego to ważne:

LinkedIn jawi się jako istotne narzędzie dla firm dążących do osiągnięcia sukcesu w dziedzinie marketingu B2B. Oferuje on nie tylko szeroki zasięg, ale także możliwość targetowania oraz budowania marki. Kluczem do sukcesu jest dostosowanie strategii do specyfiki platformy oraz konsekwentne, wartościowe działania. Dla firm, które potrafią wykorzystać potencjał LinkedIn, otwierają się nowe możliwości kreowania marki, generowania leadów i osiągania konwersji.

od Autora

Przedstawione wyżej wskazówki stanowią jedynie szkic ogólnej strategii, która musi zostać dostosowana do unikalnej specyfiki każdej firmy. LinkedIn to platforma, która kryje w sobie ogromny potencjał dla działań marketingowych B2B, jednakże bez gruntownej wiedzy i umiejętnego podejścia może sprowadzić się jedynie do kolejnej platformy społecznościowej, pochłaniającej bezproduktywnie cenny czas firm.

AUTOR

Daniel Przeworski

Daniel Przeworski

Linkedin

Senior Digital Marketing Strategist
Ekspert w dziedzinie marketingu internetowego z ponad 20-letnim doświadczeniem w branżach: marketingowej, finansowej i targowo-eventowej.