Jak zdobyć obserwujących na Instagramie?

23 April 2021

Instagram obecnie ma ponad miliard użytkowników na świecie. W ostatnich latach stał się obok Youtube’a głównym medium dla celebrytów oraz influencerów. Również marki coraz chętniej angażują się w działania na serwisie widząc w nich szansę na zwiększenie sprzedaży czy budowę wizerunku w sieci. Jednak zdobycie nowych obserwujących jest jednym z najtrudniejszych zadań na drodze każdego marketera działającego na Instagramie (celebryci mają zdecydowanie łatwiej). Dlaczego?

Przede wszystkim jako ogół użytkowników staliśmy się bardziej wybredni. Przez lata korzystania z mediów społecznościowych wyrobiła się w nas swoista potrzeba dbania o higienę prywatnych feedów z treściami. Przeglądając Facebooka, Instagrama czy TikToka chcemy, aby treści, które się tam znajdowały odpowiadały naszym potrzebom, poczuciu estetyki, zabijały nudę, edukowały nas, dawały rozrywkę. To wszystko sprowadza się do jednej rzeczy: już nie tak chętnie obserwujemy profile lub zostajemy ich fanami.

Instagram jak zdobyć obserwujących

Zanim przejdziesz do naszych porad jak zwiększyć liczbę obserwujących na Instagramie chciałbym abyś Drogi Czytelniku zdał sobie sprawę z jednego faktu. Instagram, siła Twojego profilu (mierzona w liczbie obserwujących i poziomie zaangażowania) jest odbiciem tego jak mocną jesteś marką czy popularnym celebrytą/influencerem. Jest odbiciem Twoich umiejętności, postaw, wartości i jakości jaką prezentuje Twoja usługa bądź produkt. Jeśli tych cech brakuje to nawet następne podpunkty nie pomogą Ci w zbudowaniu dużego grona obserwujących na Instagramie.

Współpraca z influencerami

To jak współpracować z influencerami to temat na osobny wpis. Jednak nie ulega wątpliwości, że wielu z nich ma olbrzymi wpływ na swoje grono odbiorców. Dlatego jeśli coś polecają, zachęcają do polubienia innego profilu czy kupna produktu to ich followersi po prostu to robią.

Niekoniecznie stawiaj na współpracę z jednym influencerem czy celebrytą o dużych zasięgach. Raczej pomyśl o kilku mniejszych i sprawdzaj, dzięki któremu najbardziej zwiększyła się liczba obserwujących.
Przy współpracy pamiętaj, aby w umowie oraz briefie dotyczącym kreacji zaznaczyć, że oczekujesz oznaczenia swojego profilu w wyraźny sposób oraz ustną zachętę do jego śledzenia. Jest to o tyle ważne, że nawet jeśli pojawisz się w postach czy Instagram Stories to nie będzie miało to dużego przełożenia na wzrost obserwujących. Influencer MUSI to powiedzieć.

Wtyczka na stronie WWW

Profil na Instagramie jest tylko jednym z wielu miejsc gdzie jesteś obecny jako marka. Twoi klienci odwiedzają stronę WWW, sklep, inne profile w serwisach społecznościowych. Pasywny przychód obserwujących uzyskasz umieszczając w widocznym miejscu na stronie WWW informację o możliwości śledzenia profilu na Instagramie. Aby zwiększyć częstotliwość takiego działania powinieneś dodać informację o benefitach kliknięcia przycisku „obserwuj”. Mogą to być regularne konkursy, unikatowe zniżki tylko dla followersów, czy Instagram Stories z backstage’u Twojej firmy. Zachętę do obserwowania profilu możesz również umieścić w ostatnim kroku zakupowym przy podziękowaniu za złożenie zamówienia.

Bądź… przewidywalny

Zanim ktoś zostanie Twoim obserwującym zapewne najpierw wnikliwie przejrzy Twój profil i ostatnie publikacje. Ostatnie 12-15 postów (albo i więcej) zdecydują o tym czy pozyskasz nowego followersa. Posty muszą spełniać jedną z potrzeb użytkownika, o których pisałem na początku.

Ważne jest to, aby użytkownik przeglądając Twój profil odniósł wrażenie uporządkowania i przewidywalności. Dlatego zazwyczaj rekomendujemy naszym klientom serie postów, spójne kolaże lub utrzymanie zdjęć w jednej stylistyce (wspólne elementy, konsekwentna kolorystyka oraz korzystanie z tych samych filtrów).

Nie staraj się też złapać przysłowiowych kilku srok za ogon jednocześnie. Twój profil powinien dotyczyć jednej rzeczy. To znaczy nie mieszaj zdjęć jedzenia z fotografią architektury. Nie twórz profili „parasolowych” dla kilku marek. Lepszym rozwiązaniem jest skupienie się na jednym temacie bądź stworzenie osobnych profili.

Galeria Mokotów feed

Organizowanie spotkań na żywo

Jest to dosyć wymagające, ale przynosi świetne rezultaty. Pomyśl nad regularnymi spotkaniami ze swoimi fanami lub klientami podczas, których dzielisz się swoją wiedzą i doświadczeniem. Możesz też, dla wzmocnienia efektu, organizować konkursy czy oferować unikatowe kody rabatowe. Dzięki temu użytkownicy Instagrama chętniej dołączą do relacji na żywo.

Jednak najważniejszym elementem relacji na żywo jest wykorzystanie możliwości dołączania innych użytkowników. Dzięki temu docierasz nie tylko do swoich obserwujących, ale również do osób, które obserwują osobę biorącą udział w Twojej relacji na żywo. Warto do takich relacji zapraszać osoby z dużymi zasięgami. Obecnie w relacji live na Instagramie mogą brać udział aż 4 konta.

Instagram live

Do promocji relacji żywo warto wykorzystać Instagram Stories i naklejkę „odliczanie”, dzięki której obserwujący będą mogli otrzymać powiadomienie o jej rozpoczęciu.

Jak NIE pozyskiwać obserwujących na Instagramie?

Przez lata królowała taktyka „follow za follow”. Była to swego rodzaju gonitwa między profilami. U jej podstaw leży przeświadczenie (słuszne zresztą), że profil jest wiarygodny jeśli zdecydowanie więcej osób go obserwuje, niż on sam. Jeśli sam obserwujesz 2000 profili i tyle samo obserwuje Ciebie to większości użytkowników włącza się lampka ostrzegawcza. Dlatego też po paru dniach cofało się follow dla wybranych kont, aby poprawić tę proporcję na swoją korzyść.

Taktyka ta szybko znalazła się na celowniku Instagrama, który zbanował na pewien czas hashtagi takie jak #f4f, #followforfollow, #like4like i dziesiątki im podobnych. Dodatkowo zostały wprowadzone limity dotyczące ilości akcji jakie można wykonać w ciągu godziny czy doby na swoim profilu. Wśród nich znalazła się np. maksymalna liczba kont, które można obserwować (7500) oraz maksymalna liczba kont, które można w ciągu godziny… przestać obserwować.

Poza tym taktyka follow4follow nie przyprowadzała do profilu osób zainteresowanych naszymi treściami, charakteryzującymi się niskim współczynnikiem zaangażowania.

AUTOR

Artur Roguski

Artur Roguski

Head of social media Valkea Media, autor książki „Zrozumieć social media”