Działaj etycznie, czyli marketing familijny w praktyce

31 May 2021

Spowolnienie wywołane stanem pandemii obserwowaliśmy niemal w każdej dziedzinie życia. Są jednak i takie obszary, dla których mijający czas oznaczał rozkwit. E-commerce święci triumfy, jednak ogromna konkurencja w sieci wymusza na graczach rynkowych podejmowanie coraz szerzej zakrojonych działań promocyjnych. Agencje marketingowe i działy wewnętrzne w firmach prześcigają się w pomysłach, zapominając niekiedy o zasadach etycznych, istotnych szczególnie w przypadku marketingu rodzinnego, czyli komunikatów i działań skierowanych do dzieci i rodziców.

Marketing familijny

Myśląc o marketingu rodzinnym, warto zastanowić się, czy rzeczywiście istnieje konieczność takiego rozróżnienia i wyjątkowego traktowania grupy docelowej, jaką jest rodzina. I już tutaj pojawia się pierwsza odpowiedź na zadane wcześniej pytanie: w przypadku rodziny decyzje zakupowe są często podejmowane przez więcej niż jedną osobę, czasem dwie, a często też liczniejszą grupę.

Dziecko w centrum zainteresowań

Kierowanie przekazów marketingowych do najmłodszych, nawet jeśli nie bezpośrednio, nie jest niczym nadzwyczajnym. I trudno się dziwić, skoro udział dzieci w procesie zakupowym wzrasta z każdym rokiem. Kilku-, kilkunastolatkowie decydują już nie tylko o wyborze produktów i usług przeznaczonych wyłącznie dla nich, ale też tych dla całej rodziny. Jak wynika z badania „Kids Power 2016” (IQS), w wielu rodzinach dzieci mają decydujący wpływ na wybór restauracji, w której rodzina zje obiad (13 proc.) czy zakup mebli do domu (34,6 proc.). Jeszcze ciekawsze dane płyną z raportu „Children and their influence on adult decisions” (Viacom, 2018), wg którego aż 66 proc. badanych dzieci w wieku 6-11 lat deklarowało, że ma wpływ na wybór telefonu, 75 proc. na wybór napojów bezalkoholowych, a aż 39 proc. na wybór samochodu!

Marketing etyczny

Konkurując o uwagę i portfele klientów, firmy czasami zapominają o podstawowych zasadach i wartościach, jakimi powinny się kierować. Niekiedy nieetyczne praktyki wynikają nie tylko z wyrachowania i chęci szybkiego zysku, ale również z niewiedzy.

Zasady określające, co jest dopuszczalne, a co nieetyczne w przekazie reklamowym, zostały spisane w postaci Kodeksu Etyki Reklamy. Jest to element samoregulacji branży, chroniący przed nieetycznym i nieuczciwym przekazem reklamowym, dbający o to, by reklama nie wprowadzała w błąd. I choć Kodeks, ustanowiony przez Związek Stowarzyszeń Rada Reklamy, odnosi się konkretnie do przekazów reklamowych, warto stosować jego zapisy do wszelkich działań marketingowych.

Kodeks Valkea for Kids

W Valkea4Kids przestrzegamy zapisów Kodeksu Etyki Reklamy, a ponadto określiliśmy trzy obszary, które są dla nas wyjątkowo ważne i na które zwracamy szczególną uwagę w naszych działaniach i doborze Klientów. Pierwszy z nich to zdrowie. Świadomość wpływu tego, co jedzą dzieci na ich zdrowie i kondycję fizyczną sprawia, że nie podejmujemy działań marketingowych dla marek, których produkty i usługi wpływają negatywnie na zdrowie i kondycję najmłodszych. Drugi obszar to emocje. Nie znajdziecie w naszym portfolio kampanii promujących produkty i usługi zaburzające rozwój emocjonalny oraz poznawczy dzieci, które i tak na co dzień muszą zmagać się z przekazami i sytuacjami wywierającymi na nie negatywny wpływ. Trzeci obszar, określony przez nas jako etyka, dotyczy pracy nieletnich przy produkcji towarów. Dokładamy wszelkich starań, by mieć pewność, że produkty naszych Klientów wytwarzane są z poszanowaniem zasad.

Valkea for Kids

Marketing dla dzieci i rodziców

Nietrudno domyślić się, że narzucenie sobie restrykcyjnych zasad etycznych, przekłada się na zawężenie grupy potencjalnych Klientów. Okazuje się jednak, że nie musi to oznaczać braku zainteresowania podmiotów rynkowych usługami Agencji. Firmy, które działają świadomie, analizując rynek nie tylko pod względem potencjalnych przychodów, ale też skutków swojego oddziaływania na zdrowie konsumentów czy środowisko naturalne, z coraz większym zainteresowaniem reagują na opracowywane przez nas strategie i plany marketingowe, oparte na misji, leżącej u podstaw naszej działalności, która brzmi:

  •  Wspieramy rodziców w mądrym, zdrowym i rozwojowym wychowaniu dzieci. Nie spamujemy – oferujemy treści, za które (jako rodzice) bierzemy pełną odpowiedzialność.
  • Wspieramy graczy rynkowych w docieraniu z produktami czy usługami do rodziców – z gwarancją, że robimy to, mając na względzie nie tylko zysk, ale i świat określonych wartości, których przestrzegamy i którym jesteśmy wierni.

Teoria w praktyce – marketing 360

Trzeci rok współpracy z firmą z branży farmaceutycznej, Ferring Pharmaceuticals Poland, przy kampanii społeczno-edukacyjnej Suchy Poranek, jest najlepszym dowodem na to, że Valkea for Kids znalazła swoje miejsce na rynku, a Klienci doceniają naszą specjalizację i zasady, zgodnie z którymi działamy. Postawienie strony www.suchyporanek.pl (projekt graficzny i funkcjonalny), prowadzenie profilu na Facebooku, organizacja konferencji prasowej z udziałem specjalistów z okazji Światowego Dnia Moczenia Nocnego, współpraca z influencerami, działania PR, organizacja live’ów, przygotowanie i druk ulotek, a także wydanie i dystrybucja książki dla dzieci to elementy kampanii marketingowej 360, która przyczynia się do upowszechniania wiedzy na temat problemu moczenia nocnego, dotykającego setki tysięcy dzieci.

Działaj etycznie – bądź „trendy”

Rosnąca grupa świadomych konsumentów, wśród których nie brakuje osób odpowiedzialnych za działania marketingowe firm, a przede wszystkim troska o dobrostan dzieci i młodzieży, to kluczowe argumenty przemawiające za tym, by postępować etycznie. Obserwacja rynku i analiza wielu kampanii marketingowych jasno pokazują, że staje się to „trendy”.

AUTOR

Ewa Świerżewska

Ewa Świerżewska

Valkea for Kids Manager
wydawca, redaktor prowadząca portali parentingowych egaga.pl, qlturka.pl
sportowarodzina.pl, egodziecka.pl