5 trendów marketingowych na 2021 rok

29 October 2020

W dzisiejszych czasach dyrektor marketingu ma do dyspozycji co najmniej kilkadziesiąt sensownych kanałów i narzędzi komunikacji ze swoją grupą docelową. Wiele z nich jest zupełnie nowych, część w ogóle niesprawdzonych, pozostałe stare i nieefektywne. Jak zatem, planując budżet i strukturę komunikacji na 2021 r., wybrać te, które najlepiej sprawdzą się w utrzymaniu odpowiednich relacji z klientami?

Tomasz Opiela CEO Valkea Media

Postanowiłem podzielić się z Wami moim osobistym wyborem trendów marketingowych na przyszły rok. Oto moje must have na 2021 r.:

1. Strategiczne podejście

Basic. Podstawa. Coś, od czego każdy zaczyna planowanie działań. Przynajmniej w teorii. Moje doświadczenie pokazuje, że bardzo wiele działań i decyzji jest podejmowanych ad hoc, bez sprecyzowanej strategii i celu. Bo ktoś wpadł na fajny pomysł, albo zobaczył ciekawą akcję konkurencji, albo chciał zrobić coś kreatywnego. W dzisiejszym covidowym i, mam nadzieję, za moment post-covidowym świecie strategiczne podejście powinno być pierwszym krokiem w planowaniu działań na 2021 r. Marki z jasno sprecyzowanymi strategiami marketingowymi, które wiedzą, co chcą osiągnąć, mogą znacznie więcej niż te działające bez takiego planu. W Valkea dział strategii jest zaangażowany w zdecydowaną większość projektów, które do nas trafiają. Bez strategicznego spojrzenia nie ruszamy w dalszą drogę.

2. Digitalizacja

Rok 2020, o którym wielu z nas z wiadomych względów będzie chciało jak najszybciej zapomnieć, przyspieszył proces digitalizacji wszystkiego, co tylko się dało. Włącznie z tym, co przed COVIDEM wydawało się niedigitalizowalne. To proces, przed którym nie ma odwrotu i myślę, że każdy zdaje sobie z tego sprawę. Komunikacja marketingowa zaczyna się dzisiaj od online’u. Właśnie tak większość marek tworzy swoje strategie. I słusznie. Nie zawsze jest to jednak proste. Digitalizacja niesie za sobą również wiele pułapek i dróg na skróty, których warto unikać. Szczególnie, gdy wejdziemy nieco głębiej w narzędzia marketingowe, których do tej pory używaliśmy w sferze offline. Weźmy prosty przykład katalogu lub magazynu, który do tej pory marka wydawała w tradycyjny sposób. Co teraz z nim zrobić? Wydać w wersji cyfrowej? Jakież to wydaje się proste! Skręcić PDF’a i wysłać mailem do klientów? Osadzić na stronie www i wypromować w kanałach SM? Teoretycznie zmienia się przecież tylko ścieżka dystrybucji tego samego contentu. Ale rzeczywistość jest dużo bardziej skomplikowana.

sesja Shop the look

To, co sprawdzało się świetnie w druku, nie zadziała tak samo dobrze online. Powodów jest wiele. Po pierwsze otoczenie konkurencyjne, w którym znajduje się drukowany magazyn, jest zdecydowanie inne, niż gdy znajdzie się on w sieci. Na ekranie smartfona czy laptopa będzie walczył o uwagę klienta z niezliczoną ilością treści, które są na wyciągnięcie jednego kliknięcia. Po drugie sposób tworzenia contentu dla poszczególnych kanałów to bardzo wysublimowany i krojony na miarę proces, którego nie da się ot tak po prostu między nimi przełożyć. W Valkea udało nam się stworzyć produkt, który doskonale radzi sobie z opisywanymi wyzwaniami. Możecie zobaczyć go tutaj: Shop The Look by Valkea, z kolei efekty jednej z naszych kampanii znajdziecie tutaj: Premium Selected dla Atrium Promenada.

Promenada Vouge

3. Content Marketing

Jest z nami od dawna, ale jego rola w 2021 r. będzie jeszcze większa. Konsumenci znudzeni tradycyjnymi przekazami reklamowymi są coraz bardziej wybredni i spragnieni najwyższej jakości przekazu. Tylko oparte o strategicznie przemyślany i doskonale wyprodukowany content kampanie mają dziś szansę na zaistnienie w głowach odbiorców i wykreowanie pozytywnego sentymentu, bez którego nasza marka zniknie w ułamku sekundy i popadnie w niepamięć.

Sesja kompozycje Valkea dla Nike

Wszyscy wiedzą, że Nike czy Red Bull zbudowali swoje brandy w oparciu o unikatowe produkcje contentowe, ale nadal niewiele marek potrafi umiejętnie korzystać z content marketingu. Osobiście nie specjalnie mnie to martwi, bo nam, jako agencji, daje duże pole do popisu dla brandów, z którymi współpracujemy. Zobaczcie kilka naszych najnowszych produkcji: Content i Produkcja.

4. Web Design/Mobile First

Ten punkt wydaje się oczywisty, ale wystarczy poklikać chwilę po stronach kilku dużych firm, aby przekonać się, jak duży jest to problem. Wygląd i UX to oczywiście tylko jedna strona medalu, jeszcze gorzej wygląda to z perspektywy Google. Dlatego ten punkt znalazł się na mojej liście must have na 2021 r. Przebudowa strony, zaczynając od wersji mobile, powinno być celem nr 1 dla większości brandów w nadchodzącym roku. Pamiętajmy, że strona www to nasze własne królestwo, którego ani Facebook, ani Google nie może nas pozbawić. Jeśli je odpowiednio zbudujemy i wypromujemy, może odgrywać fundamentalną rolę w wielu procesach sprzedażowych i wizerunkowych, które dzisiaj tak łatwo przerzucamy na rzecz nie naszych przecież profili na Facebooku, Instagramie czy Youtube.

5. Influencer marketing

Ponieważ nadal większość konsumentów ufa i traktuje wiarygodnie treści przekazywane przez swoich ulubionych liderów opinii, rozwój influencer marketingu trwa w najlepsze. Jeżeli dołożymy do tego niższy koszt budowania zasięgów niż w wielu innych mediach, możliwość pokazania produktu w nieoczywisty, naturalny sposób, którego na próżno szukać w innych kanałach (może poza content marketingiem), to mamy kolejny must have marketingu 2021 r. dla wielu produktów i marek. Oczywiście warto zwrócić uwagę na szczegóły, odpowiednio dobrać osoby do współpracy oraz wspólnie z agencją dopracować sposób eksponowania naszego produktu. Zobaczcie jedną z naszych ostatnio realizowanych kampanii dla Faktorii Win

Współpraca z influencerami dla Faktorii Win

Oczywiście są to moje subiektywne typy. Niezależnie jednak od tego w ich wyborze nie kierowałem się osobistym gustem, lecz przede wszystkim efektywnością, innowacyjnością i możliwościami, jakie za sobą niosą. I choć niektóre z nich istnieją na rynku od dawna, to wspominam o nich, bo moim zdaniem w 2021 r. będą odgrywać absolutnie kluczową rolę.

AUTOR

Tomasz Opiela

Tomasz Opiela

CEO Valkea Media