Uwaga na fałszywe rekrutacje na WhatsApp

07 March 2024

W ostatnim czasie otrzymaliśmy zgłoszenia o wiadomościach wysyłanych za pośrednictwem aplikacji WhatsApp przez osoby podające się za naszych pracowników prowadzących rekrutację.

Nigdy nie rekrutujemy z ominięciem oficjalnych platform rekrutacyjnych (m. in. Pracuj.pl, LinkedIn, Rocket Jobs) ani nie kontaktujemy się z osobami, które nie przekazały nam danych w procesie rekrutacji.

Podczas prowadzonego procesu zawsze kontaktujemy się z Wami poprzez w/w platformy oraz firmowe e-maile i telefony.

Jeśli masz wątpliwości dotyczące rekrutacji prowadzonej przez naszą firmę, nie wahaj się skonsultować z nami – dbamy o wspólne bezpieczeństwo. Poniżej przygotowaliśmy bardziej szczegółowe informacje omawiające temat.

Zobacz jak wygląda takie oszustwo – to przykład wiadomości, których nie jesteśmy autorem:

Oszustwo Whatsupp
 

My ze swojej strony złożyliśmy stosowne zawiadomienie na Policji, ale pamiętajcie, że także Wy możecie dokonywać takich zgłoszeń w swoim imieniu, jeśli uważacie, że Wasze dane lub prawa zostały naruszone – osobiście na najbliższym posterunku lub on-line do uprawnionych organizacji, np. Cert.pl

Na czym polegają fałszywe rekrutacje prowadzone przez aplikację WhatsApp?

Przede wszystkim - osoby, które odpowiadają na takie wiadomości, narażają się na utratę danych osobowych, pieniędzy lub nawet tożsamości. Jak się przed tym uchronić?

Fałszywe oferty pracy na WhatsApp mają zwykle bardzo atrakcyjne warunki, takie jak wysokie lub szybkie zarobki, elastyczny grafik, możliwość pracy zdalnej lub brak wymagań. Zazwyczaj są one podszyte pod znane firmy lub instytucje. W treści wiadomości może dodatkowo znajdować się link do formularza rekrutacyjnego, który należy wypełnić i wysłać.

Pamiętajcie, że wszystkie legalne rekrutacje prowadzone są w sposób publiczny – żaden szanujący się pracodawca nie będzie prosił Was o logowanie się do zewnętrznej witryny aby zapoznać się z treścią ogłoszenia.

Uwaga! W takim wypadku link może prowadzić do fałszywej strony internetowej, która ma na celu wyłudzić dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, adres, numer telefonu, PESEL, NIP, numer konta bankowego lub dane karty kredytowej. W niektórych przypadkach ofiary są także proszone o wpłatę kaucji, opłaty rekrutacyjnej lub zakup sprzętu niezbędnego do pracy. Po dokonaniu płatności, kontakt z rzekomym pracodawcą się urywa, a pieniądze są tracone.

Jak się bronić przed takimi oszustwami?

Przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek i nie dawać się zwieść zbyt korzystnym ofertom. Zanim odpowiemy na wiadomość, warto sprawdzić, czy pochodzi ona od oficjalnego numeru telefonu firmy lub instytucji, która ma nas zatrudnić. Możemy to zrobić, odwiedzając jej stronę internetową lub profil w mediach społecznościowych. Jeśli nie znajdziemy tam takiego numeru, prawdopodobnie mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Ponadto, nie należy klikać na podejrzane linki, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie lub prowadzić do fałszywych stron. Zawsze należy sprawdzać, czy adres strony jest poprawny i czy posiada certyfikat bezpieczeństwa SSL (symbol kłódki przy pasku adresu). Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, lepiej nie podawać żadnych informacji, w tym numeru konta, danych osobowych ani nie dokonywać żadnych płatności. W razie potrzeby możemy skontaktować się z firmą lub instytucją telefonicznie lub mailowo, aby zweryfikować ofertę.

Pamiętajmy, że nikt nie da nam nic za darmo i jeśli coś wydaje się zbyt piękne, żeby było prawdziwe, to prawdopodobnie jest kłamstwem. Nie dajmy się nabrać na fałszywe oferty pracy na WhatsApp i nie pozwólmy, żeby oszuści wykorzystali naszą naiwność lub desperację.