VI Piknik Wcześniaka na Karowej

W niedzielę 16 września 2018 r. odbył się VI Piknik Wcześniaka. Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie przy ulicy Karowej oraz Valkea For Kids  zaprosili do wspólnej zabawy pacjentów Oddziałów Intensywnej Terapii Noworodka, Oddziałów Patologii Noworodka oraz wszystkich chętnych wraz z rodzinami.

Główną ideą Pikniku jest pogłębienie wiedzy na temat przedwczesnych narodzin, a także profilaktyka wcześniactwa. Wspólnie z Koalicją dla Wcześniaka działamy na rzecz poprawy kompleksowej opieki nad wcześniakami – opieki nie tylko w oddziałach Intensywnej Terapii i Patologii noworodka, ale też opieki poszpitalnej.

W tym roku na wszystkich odwiedzających jak zwykle czekało mnóstwo atrakcji, quizów, pokazów, konkursów oraz nauki przez zabawę. Było można również pochwalić się swoimi umiejętnościami, wiedzą i sprytem oraz zdobyć wiele wspaniałych nagród. Odwiedzając Szpital Małego Doktora, najmłodsi mogli sprawdzić się w roli lekarza. W jednej z medycznych salek na małych chirurgów czekał laparoskopowy trenażer, a dla szczególnie zainteresowanych – gabinet ultrasonograficzny z aparatem. Do dyspozycji najmłodszych znalazły się także recepty, bandaże, czy strzykawki, które umożliwiły postawienie trafnej diagnozy i wyleczenie bardzo chorych pluszaków. Każdy, kto chciał dowiedzieć się, na czym polega praca dziennikarza, mógł zajrzeć do polowej redakcji przygotowanej przez wydawnictwo czasopism dla dzieci i młodzieży – Grupę Cogito.

Zaprosiliśmy też wszystkich chętnych do wielkiego quizu Wiedzy o Polsce. Najmłodsi z wsparciem rodziców, mogli sprawdzić swoją znajomość geografii, wydarzeń, historycznych czy gastronomii. W trakcie pikniku olbrzymia mapa Polski wypełniana była przez dzieci znanymi postaciami, budynkami, czy pomnikami. A dla najlepszych graczy, którzy prawidłowo umieścili zadanie w odpowiednim miejscu na planszy, czekały wyjątkowe nagrody. Zwycięzcy zabawy udali się w niepowtarzalną podróż w wirtualną rzeczywistość, zorganizowaną przez Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wszystkim gościom podroż w czasie, zapewniła natomiast Grupa Warszawiaki. W związku z Jubileuszem 100-lecia odzyskania Niepodległości zorganizowała ona wyjątkowy teatr ulicy, a także zaprezentowała dzieciom i dorosłym przedwojenne, historyczne przedmioty.

Rodzinny piknik stał się również miejscem spotkań fantastycznych bohaterów. W trakcie imprezy odbyła się parada bajkowych postaci, wraz z konkursem na najciekawsze przebranie. Magiczną atmosferę wzbogacił Kapitan Nauka, który stworzył strefę zabaw dla najmłodszych oraz Smart Kids, zapewniając angażujące animacje ruchowe i plastyczne dla maluchów.

Piknik to jednak nie tylko cały wachlarz różnorodnych i niesamowitych wrażeń dla dzieci. To również idealna okazja, by zgłębić wiedzę z zakresu opieki nad noworodkiem. W trakcie imprezy Marta Spyrczak, znana jako Matka Kazika – autorka książki „Za wcześnie” rozmawiała z rodzicami o wcześniactwie, a także dzieliła się własnymi doświadczeniami i zgromadzoną wiedzą. W trakcie imprezy opiekunowie najmłodszych mogli zasięgnąć również specjalistycznej wiedzy z zakresu laktacji czy rehabilitacji.

 

wróć