V Piknik Wcześniaka na Karowej

Kolejny raz zorganizowaliśmy V Piknik Wcześniaka na Karowej. Tym razem spotkaliśmy się pod hasłem: „Aktywnie przez świat”, do wspólnej zabawy zaprosiliśmy byłych pacjentów Oddziałów Intensywnej Terapii Noworodka, Oddziałów Patologii Noworodka oraz wszystkich chętnych wraz z rodzinami.

Główną ideą Pikniku jest pogłębienie wiedzy na temat przedwczesnych narodzin, a także profilaktyka wcześniactwa. Wspólnie z Koalicją dla Wcześniaka działamy na rzecz poprawy kompleksowej opieki nad wcześniakami – opieki nie tylko w oddziałach Intensywnej Terapii i Patologii noworodka, ale też opieki poszpitalnej.

Rodzice mieli okazję skonsultować się z pediatrą, doradcą laktacyjnym czy też specjalistą od szczepień ochronnych dla dzieci. Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji, quizów, pokazów i konkursów. W trakcie Pikniku można było pochwalić się swoimi umiejętnościami, wiedzą i sprytem oraz zdobyć wiele wspaniałych nagród. Odwiedzając Szpital Małego Doktora, najmłodsi mogli sprawdzić się w roli lekarza. Do dyspozycji mieli m.in. aparat do znieczulania, respirator, narzędzia do operowania, inkubator dla chorych noworodków, a także aparat RTG, który umożliwiał im postawienie trafnej diagnozy i wyleczenie bardzo chorej Zielonej Żaby, obolałego Długouchego Pieska czy Okrągłej Misi. Kadra Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej pomogła małym doktorom w ich walce o zdrowie puchatych pacjentów. Każdy, kto chciał wiedzieć, na czym polega praca w redakcji, zajrzał do namiotu wydawcy pism dla dzieci Kumpla i Juniora, żeby zaprojektować własną okładkę, stworzyć komiks czy kolorowe ilustracje.

Na tegorocznym Pikniku gościliśmy Fundację Polska-Haiti, której misją jest pomoc w odbudowie tego kraju oraz aktywne uczestnictwo w procesie tworzenia społeczeństwa obywatelskiego, rozwoju nowoczesnego szkolnictwa, a także promocji kultury i sztuki regionu. Odwiedzający mogli dowiedzieć się, czym na co dzień zajmują się dzieci zamieszkujące ten odległy kraj oraz jak ich codzienność różni się od naszej. Fundacja Polska-Haiti zorganizowała m.in. zawody w noszeniu na głowie kosza z owocami  i wiele innych atrakcji.

Wszystkich chętnych zaprosiliśmy do wielkiego quizu Wiedzy o Polsce. Mali uczestnicy, tym razem ze wsparciem rodziców, mogli sprawdzić swoją znajomość geografii, wydarzeń, kultury czy gastronomii. Najlepsi wygrali Biblioteczkę Młodego Czytelnika, którą ufundowało Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga. Wielki quiz zorganizowany został na stoisku Koalicji dla Wcześniaka. Tam także odbył się wernisaż prac plastycznych, które powstały podczas Pikniku. Gościliśmy także Muzeum dla Dzieci przy Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Małego Inżyniera, Smart Kids, a do tańca porwało nas Studio Polot. Na wszystkich uczestników wydarzenia czekało wiele niespodzianek i niesamowitych wrażeń.

 

wróć