Wykorzystanie AI w branży retail: Innowacje kształtujące przyszłość zakupów

02 February 2024
Branża retail stale ewoluuje, a jednym z kluczowych czynników napędzających te zmiany jest sztuczna inteligencja (AI). Dzięki nowoczesnym technologiom, sklepy i marki oferują klientom coraz bardziej spersonalizowane i wygodne doświadczenia zakupowe. Przedstawiamy najciekawsze przykłady zastosowania AI, które kształtują oblicze współczesnych zakupów.
Wykorzystanie AI w branży retail

LoweBot w sklepach Lowe’s

W sklepach Lowe’s, klienci mogą korzystać z asystenta LoweBot - robota, który pomaga im w nawigacji po sklepie. Roboty te zadają pytania, pomagają odnaleźć produkty, oferują wskazówki i dzielą się wiedzą ekspercką, jednocześnie monitorując stan magazynowy. Takie innowacje nie tylko ułatwiają zakupy, ale również pozwalają pracownikom skupić się na innych zadaniach.

Walgreens i monitoring rozprzestrzeniania się grypy

Walgreens wykorzystuje AI do monitorowania rozprzestrzeniania się grypy, analizując dane z przepisanych recept na leki przeciwwirusowe. Dzięki temu klienci otrzymują informacje o aktywności grypy w ich okolicy, a sklep może lepiej zarządzać zapasami.

Sephora i asystent do makijażu

Sephora oferuje klientom innowacyjne narzędzie Color IQ, które skanuje twarze i rekomenduje spersonalizowane odcienie podkładów i korektorów. Dodatkowo, Lip IQ pomaga w znalezieniu idealnego odcienia szminki. To przykład, jak AI może ułatwić i uatrakcyjnić zakupy kosmetyczne.

Visual Search w Neiman Marcus

Neiman Marcus wykorzystuje AI w swojej aplikacji Snap-Find-Shop, pozwalając użytkownikom na znajdowanie podobnych produktów w ich magazynie poprzez robienie zdjęć. To wygodna alternatywa dla wyszukiwania tekstowego i przykład na to, jak AI może zmienić sposób, w jaki szukamy i porównujemy produkty.

Bezobsługowe zakupy w Amazon Go

Amazon Go to sklep, w którym zakupy robi się bez kasjerów. Sklepy te wykorzystują sensory i kamery zasilane AI do automatycznego naliczania rachunku za wybrane produkty. To rewolucyjne podejście do zakupów, które minimalizuje czas spędzony w sklepie i eliminuje konieczność stania w kolejce.

UMood w Uniqlo

Uniqlo wprowadziło kioski UMood, które analizują reakcje klientów na różne style i kolory, rekomendując produkty na podstawie tych odpowiedzi. To przykład na to, jak AI może pomóc w dostosowaniu oferty do indywidualnych preferencji klientów.

Nike Fit AR: Rewolucja w doborze rozmiaru obuwia

Nike wdrożyło technologię Nike Fit AR, wykorzystującą rozszerzoną rzeczywistość (AR) do precyzyjnego mierzenia rozmiaru stopy klienta. Aplikacja porównuje te dane z informacjami zgromadzonymi od innych użytkowników, by zalecić idealny rozmiar buta lub sugerować alternatywne opcje. Ta innowacja nie tylko zwiększa komfort zakupów, ale również minimalizuje ryzyko zwrotów z powodu złego dopasowania, co jest kluczowe w erze zakupów online.

Westfield: Personalizowane reklamy

Centra handlowe Westfield w Tāmaki Makaurau/Auckland i Ōtautahi/Christchurch zastosowały ukryte kamery do rozpoznawania twarzy, aby dostosować reklamy do wieku, płci czy nawet nastroju przechodniów. System "SmartScreen" wykorzystuje AI do personalizacji przekazów reklamowych, co potencjalnie zwiększa ich skuteczność.

Simon: "HolidAI" – prezenty idealne

Simon, firma specjalizująca się w nieruchomościach handlowych i mieszanych, stworzyła "HolidAI", narzędzie wykorzystujące technologię AI, aby pomóc klientom w znalezieniu idealnych prezentów. Dzięki zastosowaniu ChatGPT 4.0 narzędzie to łączy klientów z produktami z bazy danych prezentów. Pracownicy Simon, zwani "elfami HolidAI", wykorzystują tablety do asystowania kupującym. Po zadaniu spersonalizowanych i wygenerowanych przez AI pytań, narzędzie identyfikuje i znajduje pożądane produkty w centrach handlowych.

Podsumowanie: AI jako przyszłość retailu

Te przykłady to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o wykorzystanie AI w branży retail. Sztuczna inteligencja otwiera drzwi do bardziej spersonalizowanych, wygodnych i szybkich zakupów, a firmy, które najlepiej wykorzystają jej potencjał, zyskają przewagę konkurencyjną. Dla konsumentów oznacza to ciekawsze i bardziej satysfakcjonujące doświadczenia zakupowe. Jesteśmy świadkami rewolucji w retailu, a AI jest jej głównym motorem napędowym.

AUTOR

Agata Piłka

Agata Piłka

Chief Strategy Officer Valkea