Trendy w marketingu na 2023 rok

03 January 2023

Rok 2023 w marketingu zapowiada się wyjątkowo emocjonująco. Prym będą w nim wiodły innowacyjne narzędzia, a te znane i sprawdzone pojawią się w nowej odsłonie. Wybrałem 5 trendów, na które moim zdaniem, warto zwrócić uwagę:

Trendy na 2023

1. Wideo — wyniki lepsze niż kiedykolwiek

Moc tego przekazu rośnie od lat. YouTube czy Tik Tok bazują wyłącznie na tym formacie, a teraz stawiają na nie równie zdecydowanie Instagram i Facebook. Moim zdaniem w 2023 roku filmy powinny być jeszcze mocniej wykorzystywane w komunikacji B2B, szczególnie na Linkedin, co z pewnością zostanie odpowiednio nagrodzone przez odbiorców.

2. Zrównoważony rozwój

W pandemii troska firm o środowisko i dobra naturalne nieco zelżała. W 2023 roku powrócą one jednak ze zdwojoną siłą na ścieżkę zrównoważonego rozwoju. W marketingu większa uwaga zostanie poświęcona projektom i działaniom na rzecz ochrony planety i jej zasobów, a konsumenci będą coraz częściej kierować się tym kryterium przy wyborze produktów i usług.

3. Event marketing – jeszcze więcej doświadczeń

Zaskakująco dobre wyniki sprzedaży w sklepach stacjonarnych w 2022 roku udowodniły, że konsumenci spragnieni są bezpośrednich kontaktów, spotkań i zakupów w realu. Tego wszystkiego nie da się osiągnąć w e-commerce – i to mimo niewątpliwej wygody, jaką zapewnia. W 2023 roku marki z dużą dozą śmiałości będą stawiać na event marketing, by jeszcze aktywniej zapraszać do sklepów, szczególnie w centrach handlowych.

4. Digital – dalszy wzrost udziałów w rynku

Największe wzrosty na rynku reklamy osiągnie ponownie szeroko pojęta sfera digital marketingu. Nowe platformy w social mediach, szersze wykorzystanie Tik-Toka, bardziej dopracowane kampanie online oparte na innowacyjnych formach targetowania, przenoszenie budżetów z innych kanałów, oryginalne formy współpracy z influencerami i wreszcie coraz dłuższy czas spędzany na urządzeniach mobilnych – wszystko to gwarantuje, że dalsze wzrosty w obszarze digital są bardziej niż pewne.

5. Personalizacja i precyzyjne targetowanie

Coraz większe nasycenie reklam w Internecie każe markom tworzyć jeszcze bardziej spersonalizowaną komunikację i precyzyjnie dobierać kanały dotarcia do konsumentów. Zdecydowanie mniejszą efektywność osiągać będą szeroko targetowane kampanie z bardzo ogólnym przekazem.

AUTOR

Tomasz Opiela

Tomasz Opiela

CEO Valkea Media