Trendy social media: przewidywania na 2023 rok

24 January 2023

Media społecznościowe znajdują się w stanie nieustającego ruchu, ciągle ewoluując i dostosowując się do dynamicznych czasów przynoszących nam nieoczekiwane wcześniej zmiany. Ten ciągły ruch stanowi także okazję dla marketerów, poszukujących skutecznych kanałów oraz metod dotarcia do swoich grup odbiorców. Trendy social media 2023: co się zmienia i na co uważać aby zawsze być na czasie?

Top 10 na 2023!

trendy social media 2023

#1 autentyczność przekazu

Dotychczas podkreślano wagę angażującego contentu. W obecnej chwili angażujące oznacza autentyczne. Po dobie prób zaistnienia wszelkimi sposobami w mediach społecznościowych, stosowania filtrów i poprawiania rzeczywistości coraz więcej osób zaczęło doceniać realne odwzorowanie rzeczywistości – obecnie cenione są posty publikowane w czasie rzeczywistym, realne treści do których można się odnieść.

Popularność TikTok i rozwijającej się platformy BeReal dokładnie to pokazuje – potrzeba treści bez filtrów oraz prawdziwych sytuacji i osobowości, z którymi można się porównać. Ten trend powoli bierze górę nad tradycyjnymi, filtrowanymi treściami „insta”. Popularne“lajki” również nie powinny być jedynym elementem, na który zwraca się uwagę. Liczy się przede wszystkim angażowanie fanów.

Spójność, prostota i minimalizm nadal będą na topie w 2023 roku.

#2 dynamiczne formaty – krótkie video

Dynamiczne formaty nadal znajdują się wysoko na pozycji trendów – zdobywają uznanie zarówno wśród odbiorców (przede wszystkim osób z pokolenia Z, jako łatwo przyswajalne treści, z niskim progiem wejścia w ich konsumpcję), jak również serwisów i ich algorytmów.

Liderem w dziedzinie nadal pozostaje YouTube, natomiast pozostałe platformy (Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn) ulepszają swoje możliwości aby nadążyć za rosnącą popularnością treści video. Trend ciągle rośnie wraz z rozwojem TikTok. Krótkie filmy stały się popularnym zjawiskiem wśród młodszych odbiorców. Generacja Z jest siłą napędową tego trendu, ale inni idą w jego ślady – są łatwo przyswajalne (zakres uwagi kurczy się z pokolenia na pokolenie), łatwe do stworzenia, tanie w produkcji.

Formaty dynamiczne: video, streamingi live, podcasty, audiobooki, wyszukiwania głosowe

#3 wzrost popularności TikToka wśród Zetek

Facebook nadal jest najpopularniejszą platformą społecznościową, jednak to TikTok najbardziej dynamicznie zyskuje uwagę młodszego audytorium.
Prognozy eMarketer pokazują, że odsetek użytkowników Facebooka poniżej 25 roku życia spadnie poniżej 15% w 2023 roku. Jest to mocno sprzeczne z ich przewidywaniami dotyczącymi TikTok: w najbliższym roku prognozowany odsetek użytkowników do 25 r. ż. to aż 44%

Jedna piąta pokolenia Z (osoby w wieku od 10 do 25 lat) spędza na TikToku ponad pięć godzin dziennie.
Badanie z 2021 roku wykazało, że filmy TikTok są niezwykle skuteczne dla marek, które chcą sprzedawać swoje produkty Generacji Z.
W 2021 roku tylko 3% marketerów stwierdziło, że jest to najskuteczniejsza platforma do osiągania celów biznesowych. W 2022 roku liczba ta wzrosła o 700%, a 24% stwierdziło, że platforma jest najbardziej skuteczna.

Prawie 40% osób z pokolenia Z twierdzi, że filmy TikTok to miejsce, w którym dowiadują się o nowych produktach i kupują nowe produkty.

social media influencerzy

#4 kampanie z nano- i mikro-influencerami

Rola influencerów nadal jest trendem rosnącym – rośnie udział zakupów e-commerce, a więc wszystkie działania wspierające podjęcie decyzji on-line są dla marek potencjalnie istotne. Ze względu na coraz większe zainteresowanie marek formą promocji związaną z pokazaniem się w zasięgowych kanałach rozpoznawalnych makroinfluencerów również koszt tych działań zaczął wzrastać.

W wypadku mniejszych marek lub ograniczonych budżetów bardziej opłacalne jest skorzystanie z mikroinfluencerów – osób o mniejszych zasięgach, lecz konsekwentnie tworzonym contencie, dopasowanym do strategii promowania wybranej marki, rozpoznawalnych w swojej niszy – lub komasowanie zasięgów poprzez współpracę z większą ilością mikroinfluencerów.

Mikroinfluencerzy mają mniejsze audytorium, ale o wyższym wskaźniku zaangażowania. Taki rodzaj współpracy może nieść za sobą wyższy wskaźnik zwrotu z inwestycji.

#5 mikrospołeczności

Nagły rozrost mediów społecznościowych nie jest pozytywnie postrzegany przez wszystkich ich odbiorców – niektórzy skarżą się na chaos, brak możliwości dotarcia do skonkretyzowanych informacji oraz wąskich grup odbiorców. Z tego względu prawdziwe ożywienie przeżywają mniejsze społeczności, skoncentrowane wokół konkretnych zagadnień, tematów przeżyć.

Ludzie są zorientowani społecznie i mają skłonność do interakcji z innymi. Firmy zauważyły ​​ten trend również w mediach społecznościowych i są coraz bardziej zainteresowane budowaniem swoich społeczności – np. za pośrednictwem grup na Facebooku. Zbieraj opinie, oferuj wartościowe treści, zdobywaj cenne informacje i prowadź rozmowę z odbiorcami . Dając swoim fanom i klientom miejsce do którego mogą należeć, wzmacniasz pozycję swojej marki.

Mikrospołeczności mają mniejsze audytorium w wartościach bezwzględnych - ale większy wskaźnik zaangażowania.

reklama i zakupy w social mediach

#6 personalizacja w reklamach some

Algorytmy some powodują, że aby być widocznym należy brać pod uwagę budżet reklamowy, potrzebny do wypromowania treści, czyli dotarcia z nią do konsumenta docelowego. Globalnie ponad połowa firm w bieżącym roku zamierza zwiększyć inwestycję w reklamę w mediach some.
Biorąc pod uwagę, że rosnące trendy w mediach społecznościowych koncentrują się na treściach wideo i graficznych, nie jest zaskoczeniem, że Instagram będzie generował większość wydatków na reklamę w mediach społecznościowych.

Facebook, Youtube i LinkedIn również odnotują wzrost ruchu reklamowego i promocji treści. Marketerzy zgłaszają te kanały jako najskuteczniejsze w osiąganiu ich celów biznesowych według Hootsuite.

Personalizacja i kreatywność to podstawowy wyróżnik w obszarze reklam publikowanych w mediach społecznościowych.

#7 zakupy w mediach społecznościowych

W 2022 roku byliśmy świadkami stałego wzrostu handlu społecznościowego , który umożliwił użytkownikom mediów społecznościowych zakup produktów bezpośrednio w mediach społecznościowych. Oczekuje się, że w 2023 roku platformy mediów społecznościowych nadal będą popularnymi punktami zakupów dla konsumentów.

Badanie HubSpot pokazuje, że 36% użytkowników mediów społecznościowych kupiło produkt bezpośrednio z Facebooka, a 24,5% z Instagrama.

social media rozrzeszona rzeczywistość

#8 rzeczywistość rozszerzona i wirtualna

Trend zdobywający popularność już w ostatnich dwóch latach, nadal utrzymuje się na jednej z topowych pozycji.

AR – rozszerzona rzeczywistość – to w głównej mierze filtry, nakładane na realne zdjęcia i video, mające za zadanie uatrakcyjnić formę contentu. W przyszłości Facebook i Instagram chcą używać tej technologii do wzmocnienia potencjału sprzedażowego – poprzez poprawienie doświadczeń związanych z zakupami społecznościowymi.

Potrzebujesz jedynie smartphone’a do zmiany rzeczywistości!

Trend VR nie jest tak szybki jak AR – głównie ze względu na większe wymagania sprzętowe, a co za tym idzie także budżetowe – natomiast konsekwentnie się rozwija. Obecnie VR koncentruje się na grach w wirtualnej rzeczywistości, jednak można zakładać że w przyszłości ekspansja będzie dużo szersza.
Obecnie technologię bardzo mocno wspiera Facebook oraz YouTube – dzięki wirtualnej rzeczywistości możemy na żywo uczestniczyć w koncertach, uprawiać sport a nawet wybrać się na safari.

Rozwijające się trendy AR i VR stanowią także siłę napędową dla rozwoju rynku gier – przewiduje się że ta branża do 2026 roku osiągnie 321 miliardów dolarów. Wzrost przypisuje się także takim czynnikom, jak znalezienie nowego sposobu na rozrywkę przy jednoczesnym utrzymaniu więzi społecznych.
Gry nie zastąpią mediów społecznościowych w najbliższym czasie, ale stają się istotną alternatywą.

#9 AI

Rok 2023 zapowiadany jest jako rok upływający pod znakiem Sztucznej Inteligencji. Nie ma dnia, którego nie czytalibyśmy nowych doniesień na temat osiągnięć AI – piszącej wiersze, komponującej muzykę, tworzącej obrazy, a nawet reżyserującej filmy!

Analogicznie można spodziewać się, że więcej treści na platformach społecznościowych, takich jak Facebook i Instagram, będzie polecanych przez sztuczną inteligencję w celu zwiększenia zaangażowania użytkowników. Na przykład Facebook wprowadza środki , takie jak wyświetlanie większej liczby polecanych treści w kanale informacyjnym użytkownika.

trendy media społecznościowe 2023

#10 pozostałe

Zdecentralizowane sieci społecznościowe – brak kontroli użytkownika oraz cenzura to główne powody, dla których użytkownicy decydują się na migrację w kierunku platform zdecentralizowanych. Wsród obecnie zyskujących na popularności można wymienić takie serwisy jak: Minds (alternatywa dla FB i IG), Mastodon (alternatywa dla Twittera), LBRY (alternatywa dla YT), Diaspora (alternatywa dla FB), Signal (alternatywa dla WhatsApp i Messengera)

Zrównoważony rozwój i środowisko – o ile same hasła odchodzą do lamusa, o tyle realne działania które mają potwierdzić ten kierunek umacniają pozycjonowanie. Marki zaangażowane zyskują od czasów covid, obecnie 82% konsumentów wręcz wymaga, aby traktowały priorytetowo ludzi i planetę zamiast zysków.

Obsługa klientów – media społecznościowe to nadal często pierwszy punkt styku klientów z marką.
Ankieta HubSpot wykazała, że ​​90% konsumentów szuka natychmiastowej odpowiedzi od marki, gdy ma pytanie dotyczące obsługi klienta. To zapotrzebowanie na szybkość i indywidualne podejście sprawia, że ​​wiele marek oferuje obsługę klienta i wsparcie za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Badanie z 2022 roku wykazało, że 75% użytkowników Twittera, 59% użytkowników Facebooka i 34% użytkowników Instagrama kontaktuje się z markami na platformach społecznościowych. Około połowa z tych osób kontaktuje się w sprawie problemów z obsługą klienta.

Zarządzanie kryzysowe jako konieczność – informacje szybko rozchodzą się w mediach społecznościowych, co oznacza, że ​​stosunkowo niewielka sprawa może przerodzić się w kryzys , jeśli marki nie monitorują swoich kanałów społecznościowych. W dobie kryzysu konsumenci poszukują dziś marek, które będą przejrzyste i uczciwe. Jedno z badań wykazało, że 34% konsumentów oczekuje, że marki zareagują na kryzys w ciągu 30 minut w mediach społecznościowych.

AUTOR

Agata Piłka

Agata Piłka

Strategy Director, Valkea Media