Proces tworzenia strony www: Projektowanie i tworzenie treści

28 July 2021

Projektowanie graficzne w znaczącej mierze opiera się na założeniach z pierwszych dwóch kroków. Web designer, tworząc layout, bazuje na ustalonych z klientem elementach z pierwszych dwóch etapów procesu:

  • Benchmarki – pomagają ustalić kierunek graficzny oraz naprowadzają na estetykę, jaką upodobał sobie klient.
  • Corporate Identity – CI (jeśli firma tym dysponuje) – w tym dokumencie zawarte są niezbędne informacje, takie jak stosowanie znaku firmowego (w którym miejscu na stronie ma się znajdować, jakie powinien mieć pole ochronne, w jakich wariantach kolorystycznych można go używać), używanie księgi kolorów (np. które z nich należy wykorzystać w projekcie) czy fontów, a także w jaki sposób przygotowywać zdjęcia (kadrowanie, estetyka, filtry itp.). Dzięki zastosowaniu wytycznych z CI mamy pewność, że layout będzie spójny z komunikacją firmy w innych kanałach online oraz offline.
  • Zakres strony – mając tę informację, web designer jest w stanie tak zaprojektować poszczególne elementy strony, by były zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne oraz zgodne ze standardami UX oraz UI.

Tworzenie strony projektowane i tworzenie treści

Projektując szatę graficzną witryny, planuje się rozkład elementów tak, by niezależnie od rozdzielczości ekranu, na którym będzie wyświetlana strona, elementy samoczynnie dostosowywały się do rozmiaru okna przeglądarki – taka metoda projektowania nosi nazwę Responsive Web Design (RWD).

Design witryny ma kluczowe znaczenie dla wygody użytkownika oraz dla konwersji. Konieczne jest więc upewnienie się, że witryna będzie atrakcyjna dla odwiedzających. Właśnie z tego powodu tak ważne jest określenie grupy docelowej. Dla web designera jest to swego rodzaju wyznacznik trendu – inaczej będzie projektowana strona rozrywkowa dla nastolatków, a inaczej biznesowy portal informacyjny.

Tworzenie strony projektowanie treści

Bardzo ważne jest to, aby udostępnić klientowi przeglądanie projektu layoutu na wszystkich etapach jego rozwoju. Daje to możliwość wyrażenia opinii i zgłoszenia ewentualnych uwag zarówno od właściciela projektu (po stronie klienta), jak i ze strony działu brandingu czy UX. Wdrożenie uwag na etapie przygotowywania szaty graficznej usprawni kolejny etap procesu tworzenia strony – development (czyli prace programistyczne). Na oprogramowanej stronie można wprowadzać kosmetyczne zmiany, natomiast większe przebudowy w serwisie mogą spowodować wydłużenie procesu oraz zwiększyć jego koszt. Dlatego tak istotne jest, aby klient miał pełne zrozumienie layoutu i jego funkcjonalności. 

AUTOR

Kamil Mirowski Iwona Stepajtis

Kamil Mirowski, Head of Digital Valkea

Iwona Stepajtis, Digital Project Manager