Proces tworzenia strony www
Jako agencja marketingowa 360 często otrzymujemy prośby o wycenę przygotowania strony www. Pytanie to wiąże się zazwyczaj z kolejnym – estymacją czasu trwania produkcji. Zauważyliśmy, że podane przez nas kwoty oraz terminy często spotykają się ze zdziwieniem i niezrozumieniem. Aby pomóc w zrozumieniu, dlaczego profesjonalnie przygotowana strona www wymaga czasu i odpowiedniego budżetu, postanowiliśmy opisać proces tworzenia strony www krok po kroku.
Skróty:
ETAP I: Briefing
To najważniejsza część projektowania. W trakcie briefowania powinniśmy porozmawiać o tym, jaki cel ma spełniać strona, do kogo trafić, z jakich technologii korzystać oraz w którą stronę wizualną powinna podążyć. Im więcej szczegółów doprecyzujemy na etapie briefu, tym sprawniej przebiegać będą kolejne kroki jej produkcji.
Przeczytaj więcej o tym etapie tutaj: Briefing
ETAP II: Planowanie i wycena
Mając uzupełniony brief, możemy przystąpić do planowania. Na tym etapie dobierane są technologie, szacowany jest czas pracy UX designerów, web designerów, developerów oraz project managera. Po oszacowaniu czasu pracy może powstać wiążąca wycena oraz (po uwzględnieniu obłożenia pracą każdego z członków zespołu) harmonogram oraz wstępna struktura strony.
Przeczytaj więcej o tym etapie tutaj: Planowanie i wiążąca wycena
ETAP III: Projektowanie i tworzenie treści
Po zaakceptowaniu budżetu oraz harmonogramu zespół projektowy może przystąpić do pracy. Na tym etapie powstają makiety oraz – na ich podstawie – grafiki. Projekty również są uzupełniane odpowiednimi tekstami, zdjęciami oraz filmami.
Przeczytaj więcej o tym etapie: Projektowanie i tworzenie treści
ETAP IV: Kodowanie, testowanie i wdrożenie
Gdy mamy gotową strukturę, makiety oraz grafiki uzupełnione przez teksty, możemy przystąpić do kodowania serwisu. Oprogramowuje się backend (wszystko to, czego nie widzą użytkownicy) oraz frontend (wygląd serwisu). Wbrew pozorom ten etap zajmuje sporo czasu przeznaczonego na development i rzadko można go przyspieszyć. Następnie przychodzi czas na testowanie, wdrażanie poprawek oraz tzw. deploy, czyli wrzucenie serwisu na produkcję (hosting i domenę docelową). Po zakończeniu tego etapu możemy powiedzieć, że proces produkcji został zakończony.
Przeczytaj więcej o tym etapie: Kodowanie, testowanie i wdrożenie
ETAP V: Konserwacja i rozwój
Po produkcji następuje etap utrzymania. Serwisy, szczególnie te tworzone na otwartych systemach do zarządzania treścią, wymagają stałego monitorowania, obsługi administracyjnej, aktualizacji oprogramowania, wtyczek itp. Często również dochodzi do tego obsługa redaktorska polegająca na tworzeniu treści (np. przy blogach lub serwisach contentowych).
Przeczytaj więcej o tym etapie: Konserwacja i rozwój
Patrząc na złożoność poszczególnych etapów projektu, widzimy, że produkcja strony internetowej jest procesem czasochłonnym. Jeśli chcemy, by finalny produkt, jakim jest strona www, był uszyty na miarę potrzeb klienta i spełniał wszystkie wymagania oraz standardy (UX, UI), a także uwzględniał wytyczne CI, to potrzebny jest na to nie tylko czas, ale również budżet.
Każdy z etapów jest równie ważny i należy do niego podchodzić z należytą starannością, dokładnością i zaangażowaniem, ponieważ będzie to rzutować na finalny efekt zakończenia procesu.
Jako agencja dokładamy wszelkich starań, aby klient otrzymał dokładnie taki produkt, jaki jest mu potrzebny do tego, aby jego firma mogła się rozwijać poprzez realizację celów biznesowych.