Proces tworzenia strony www: Konserwacja i rozwój

28 July 2021

Po opublikowaniu strony na tzw. produkcji możemy uznać proces tworzenia za zakończony. Nie kończy się jednak jej rozwój. Ostatnim etapem jest bowiem zarządzanie stroną oraz jej dalsza optymalizacja. Będzie to miało wpływ na ruch na stronie, czyli zwiększenie liczby odbiorców.

Tworzenie strony www konserwacja i rozwój

Co dalej ze stroną internetową?

  • Aktualizacje – strony postawione na open source’owych rozwiązaniach są regularnie aktualizowane przez twórców. Ze względów bezpieczeństwa należy aktualizować CMS-a (system do wprowadzania treści), może się to jednak wiązać z potrzebą wsparcia programisty, np. w sytuacji, gdy któraś z wtyczek przestanie działać lub nie będzie kompatybilna z nową wersją CMS-a.
  • Architektura serwera – może się zdarzyć, że wersja oprogramowania serwera musi zostać zaktualizowana, tym samym może mieć to wpływ na działanie strony, czyli konieczność ingerencji web developera. Takie sytuacje będą dotyczyć firm, które hosting/serwery mają fizycznie w swojej siedzibie lub gdy strona powstała wiele lat temu, a firma hostująca aktualizuje oprogramowanie serwera.
  • Optymalizacja SEO (search engine optimization) – to proces mający na celu osiągnięcie jak najwyższej pozycji w wynikach organicznych wyszukiwarek internetowych dla wybranych słów i fraz kluczowych. Chodzi o to, by użytkownik, wpisując w wyszukiwarkę zapytanie o produkt czy usługę, w pierwszych wynikach otrzymał link do strony klienta. Osoby zajmujące się tym procesem mogą wskazać elementy do zmiany lub modyfikacji.
  • Kosmetyczne poprawki – często serwis rozwija się wraz z biznesem i np. strategia sprzedaży może wpłynąć na konieczność zmian na stronie, czyli tym samym będzie potrzebne zaangażowanie web developera, aby wdrożyć takie modyfikacje. Gdy strona zostaje opublikowana, użytkownicy mogą zgłaszać nieprawidłowości w jej działaniu – należy wtedy zweryfikować autentyczność informacji, czy faktycznie błąd występuje, czy spowodowany jest ustawieniami sprzętowymi użytkownika, i jeśli potwierdzi się jakąś nieprawidłowość, wtedy web developer wdraża zgłoszoną uwagę.
  • Testy – w przypadku dużych firm lub podmiotów, którym zależy na bezpieczeństwie, testy serwisu mogą być powtarzane cyklicznie – są to zarówno testy bezpieczeństwa, jak i penetracyjne. Ich wyniki mogą ujawnić nowe elementy do modyfikacji lub przebudowy na już istniejącej stronie. Jeśli w firmie praktykowane są takie działania, wtedy należy je uwzględnić w wycenie projektu.

Tworzenie strony konserwacja

Administrowanie stroną internetową

W kwestii administrowania stroną są dwa kierunki:

  1. Administracja po stronie agencji – treści oraz zdjęcia przygotowuje agencja lub dostarcza je klient, a agencja je przygotowuje i publikuje na stronie.
  2. Administracja po stronie klienta – w tej sytuacji klient zostaje przeszkolony z obsługi CMS-a i samodzielnie publikuje przygotowane treści oraz fotografie.


Niezależnie od wybranego kierunku ze strony agencji klient otrzymuje wsparcie (zwłaszcza na początkowym etapie obsługi strony).

AUTOR

Kamil Mirowski, Head of Digital Valkea

Iwona Stepajtis, Digital Project Manager