Proces tworzenia strony www: Briefing

28 July 2021

W Internecie możemy zobaczyć setki tysięcy (jak nie miliony) różnorodnych stron firm oraz marek. Niektóre są proste, składają się z jednej, pojedynczej strony (onepager), inne – bardzo rozbudowane, jak platformy contentowe, są elementem działań contentmarketingowych. Każda z nich ma realizować zupełnie inny cel marketingowy. Aby jednak robiła to skutecznie, przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań powinniśmy odpowiedzieć sobie na szereg pytań (zawartych w briefie), a przede wszystkim na te umieszczone poniżej:

Briefing

1. Jaki ma być cel strony?

Dlaczego jest to tak istotne? To proste. Jeżeli celem jest zbieranie adresów e-mailowych i budowanie bazy do newslettera, zaproponujemy prosty landing page z krótkim opisem benefitów zapisu na newsletter. Jeżeli celem jest realizacja długofalowej strategii contentmarketingowej oraz pozycjonowanie SEO, zaproponujemy platformę contentową z obsługą merytoryczną oraz technologiczną. Jednak – co najważniejsze – będziemy wiedzieli, jakich rozwiązań zdecydowanie nie rekomendować.

2. Grupa docelowa. Dla kogo projektujemy stronę?

Użytkownicy z niej korzystający to z jednej strony rodzice szukający informacji na temat nocnych lampek do pokoju dziecięcego, a z drugiej mechanicy amatorzy czytający o sposobach wymiany żarówki w przedniej lampie samochodu osobowego.

To, kto docelowo ma korzystać z tej strony, ma ogromne znaczenie już na poziomie planowania i projektowania zarówno funkcjonalności, warstwy wizualnej, jak również tworzenia treści. Zupełnie inne mechanizmy zaproponujemy, tworząc specjalistyczny serwis dla farmaceutów, a zupełnie inny dla rodziców.

3. Oczekiwany czas realizacji oraz budżet

Każdy marketer poszukuje projektu „szybko i tanio”. Każdy project manager zastanawia się po co marketerowi dwa projekty. Niestety, nie da się zrobić dobrego projektu szybko i tanio. Co więcej, niektórych procesów nie da się przyspieszyć nawet za duże pieniądze. Dlatego oczekiwany termin realizacji może wpłynąć na wycenę lub decyzję o nie podejmowaniu się realizacji projektu, jeżeli dostępne zasoby (ludzi i czasu) nie są wystarczające do zagwarantowania dostarczenia serwisu zgodnie z oczekiwaniami.

Budżet z kolei nie tylko określa, jakie zasoby możemy wykorzystać (np. żeby przyspieszyć proces), ale również determinuje technologie i rozwiązania. Może też się okazać, że pierwotne oczekiwania w stosunku do celu i jakości rozmijają się z budżetem i już na tym etapie będzie wiadomo, że projekt nie zostanie zrealizowany.

Tworzenie strony www briefing

Profesjonalne zbieranie informacji przez client service pozwala wyeliminować projekty, których nie będziemy w stanie zrealizować. Dodatkowo, odpowiednio przygotowany brief na podstawie zebranych informacji znacznie ułatwi pracę project managera w planowaniu prac oraz wycenie czasowej i finansowej całego projektu.

Im więcej informacji, tym lepiej. Jeżeli chciałbyś zapytać nas o możliwość zaprojektowania i wyprodukowania strony www, wypełnij brief z tego linku.

Po przeanalizowaniu przesłanych informacji możemy przygotować wstępny kosztorys oraz zacząć planowanie procesu. Na tym etapie kosztorys jest umowny i raczej pokazuje skalę kosztów niż wiążącą wycenę, która może pojawić się dopiero po zaplanowaniu i akceptacji procesu.

AUTOR

Kamil Mirowski Iwona Stepajtis

Kamil Mirowski, Head of Digital Valkea

Iwona Stepajtis, Digital Project Manager