Jak prowadzić konto na Instagramie?

04 January 2021
Zastanawiasz się, jak stworzyć angażującą komunikację na Instagramie, a tym samym wpłynąć znacząco na rozpoznawalność twojej marki? Musisz przede wszystkim stworzyć w pełni zaangażowane grono odbiorców. To proces, który wymaga dużych nakładów pracy, umiejętności wyciągania wniosków i swego rodzaju „zacięcia”.

Instagram jest platformą, której komunikacja opiera się na zdjęciach. Tworząc plan publikacji, największy nacisk należy położyć na to, aby zdjęcia były ciekawe, zapadające w pamięć i przede wszystkim przykuwające uwagę użytkownika.

Atrakcyjne posty na Instagramie

Jeśli nie masz pewności czy treści, które zamieszczasz są atrakcyjne, wystarczy, że spróbujesz wczuć się w rolę twojego odbiorcy i zastanowisz się, czy zdjęcia, które publikujesz, zrobiłyby na tobie wrażenie – czy miałbyś je ochotę skomentować, a może są tak interesujące, że skłoniłyby cię nawet do zaobserwowania profilu.

Jak powinien wyglądać profil na Instagramie?

Kolejnym niezwykle ważnym aspektem jest spójność materiałów, czyli przemyślana kreacja siatki zdjęć zamieszczanych na profilu. Każdy z angażujących i dobrze prowadzonych profili marek wyróżnia zazwyczaj fakt, że zamieszczane zdjęcia tworzą razem całość.

Spójny feed Instagram

Przykład spójnego feedu - Instagram Westfield Arkadia oraz firmy Nanushka

Zastanawiasz się, jak uzyskać tę spójność? Wystarczy, że przy edycji zdjęć zastosujesz podobne filtry, a zdjęcia wykadrujesz w podobny sposób. Niektóre marki używają również powielających się elementów graficznych – to pozwala wyróżnić się na tle konkurencji. Właśnie te elementy sprawiają, że twoi odbiorcy zaangażują się dużo bardziej, niż w przypadku losowo wrzucanych zdjęć.

Dlaczego twoja marka potrzebuje hashtagów na Instagramie?

Jeśli masz już dobre zdjęcia i spójny feed, to pora na odpowiednie hashtagi! Używane przez miliony użytkowników social media są jednym z kluczowych elementów budowania profilu – przyczyniają się do kreowania świadomości marki, mierzenia efektów kampanii marketingowych i odkrywania nowych trendów.
To właśnie stosowanie popularnych hashtagów sprawia, że twoje treści są widoczne i zwiększają swoje zasięgi. Dodatkowo pomagają pogrupować treści i przypisać je do odpowiednich kategorii na Instagramie. Jest to pewnego rodzaju link, który przenosi użytkownika do wszystkich materiałów, jakie dotyczą danego zagadnienia czy kategorii.


Vademecum hashtagów:
  • Nie przesadzaj z ilością hashtagów pod postem; wpisy, które generują największe zaangażowanie, posiadają siedem lub mniej hasztagów,
  • Hashtagi, które wykorzystasz, powinny być połączeniem tych najpopularniejszych dotyczących twojej branży oraz niszowych,
  • Dobieraj hashtagi zgodnie z tym, co właśnie zamieszczasz – uwzględnij to, co znajduje się w publikowanej treści, miejsce, otoczenie itd.,
  • Jeżeli często publikujesz posty, pamiętaj o zmianie hashtagów co około dwa miesiące, monitoruj ruch na koncie, analizuj dane i wyciągaj wnioski – podchodź do swojego profilu indywidualnie, obserwuj i szukaj najlepszych rozwiązań dla siebie,
  • Określ swoje firmowe hashtagi, które będą unikalne i zarezerwowane tylko dla twojej marki lub akcji promocyjnej.


Wśród hashtagów firmowych można wyróżnić te na szczególną okazję oraz określające linię czy kolekcję produktów. W czym pomogą ci hashtagi firmowe? Stworzenie unikatowego hasztaga określa markę na Instagramie, pomaga zwiększyć jej rozpoznawalność i popularność wśród klientów. Świetnie sprawdza się w angażowaniu odbiorców i ożywianiu komunikacji z nimi. Poza tym stworzenie firmowego hashtaga jest też dobrym sposobem na zachęcenie odbiorców do oznaczania nim zdjęć i monitorowania treści, jakie wrzucają.

posty Reserved hashtagi

Dobry przykład wykorzystywania hashtagów firmowych daje firma Reserved – ich firmowy #ReservedForMe jest dobrze znany fanom, którzy chętnie go dodają do swoich zdjęć w projektach marki. Do tej pory opublikowanych zostało około 1500 zdjęć z takim hashtagiem. Przy okazji promowania kolekcji stworzonej z Kendall Jenner powstały hashtagi #ciaokendall oraz #kendallforreserved. Sportowa kolekcja z Kasią Struss to #Athleisure. Dzięki nim Reserved wyróżnia każdą ze swoich specjalnych linii.

Dlaczego real time marketing jest ważny na Instagramie?

Jednym z liderów w RTM jest międzynarodowy gigant IKEA. Natychmiast reaguje na „gorące” wydarzenia ze świata – zawsze trafnie i z przymrużeniem oka. O odpowiedzi IKEA na drogą torbę domu mody Balenciaga do złudzenia przypominającą torbę Frakta słyszał niemalże każdy – IKEA podkreśliła, która torba jest The Original i jak ją rozpoznać. Popularność Frakta wzrosła natychmiastowo i z powodzeniem stała się torbą noszoną na co dzień.

Ikea RTM

 

To przykład „większych” akcji RTM – warto w sposób ciekawy i angażujący reagować na wydarzenia z kalendarza, święta itp. Tu przykład Halloween i niezawodnego kontentu Netflixa.

Netflix RTM

Jak korzystać z Instagram Stories (IS)?

Masz do opublikowania ważną treść, która nie pasuje do feedu? Chcesz nagrać ciekawy filmik? Od tego właśnie jest Insta Stories! Dodawaj relacje z wydarzeń, wewnętrzne ciekawostki twojej firmy, angażujące filmy i gify. Rozmawiaj ze swoimi odbiorcami. Wykorzystuj do tego ankiety, pytania, odliczanie do wydarzenia czy pojawienia się nowego produktu. To świetne narzędzie do angażowania fanów – opowiadaj historię, bądź jeszcze bardziej autentyczny, bądź „tu i teraz”.

Nie zapominaj o oznaczaniu lokalizacji i dodawaniu hashtagów, aby dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców. Jeśli jesteś użytkownikiem mającym powyżej 10 tysięcy obserwujących, to masz możliwość linkowania do witryny www, gdzie odbiorca znajdzie jeszcze więcej informacji na temat twojego produktu bądź usługi.

Poniżej przykład bardzo ciekawego IS firmy Westwing, która na kilku planszach umieściła horoskop wnętrzarski. Pomysł angażujący, oryginalny i oczywiście prosprzedażowy.

Angażujące Instastories

AUTOR

Joanna Kołdej Ewelina Anders

Joanna Kołdej, Junior Project Manager

Ewelina Anders, Content Designer