Content marketing – jak tworzyć angażujące treści

09 December 2020

W odpowiedzi na tradycyjne reklamy, często nieskomplikowane, krzykliwe, zorientowane na błyskawiczny przekaz i szybkie przyciągnięcie uwagi, powstał strategiczny proces marketingowy, który holistycznie podchodzi do wyzwania, jakim jest zachęcenie klienta do wybrania danej marki spośród wielu konkurencyjnych. Mowa o Content Marketingu, w którym najważniejszą funkcję pełni treść – jest esencją przekazu, który sam w sobie ma wartość.

Co stanowi o skuteczności content marketingu?

Przede wszystkim to, że zawiera ciekawe i angażujące treści, które odpowiadają na potrzeby konsumentów. W ten sposób dociera do potencjalnych odbiorców i tworzy z nimi relację, dzięki której budowane jest zaufanie, lojalność i oczywiście pozytywny wizerunek marki. Brzmi przekonująco, prawda? Owszem, jednak należy zapoznać się z podstawowymi prawami i zasadami pozwalającymi osiągnąć sukces.

Ecco x Janiak by Valkea


Zrozumienie potrzeb i emocji to clou angażującego contentu


Na początku zawsze definiujemy grupę docelową, do której skierowane będą treści. To pozwoli nam określić jej potrzeby i dopasować content tak, aby na nie adekwatnie odpowiadał. Chodzi o pogłębioną analizę zachowań, które określą oczekiwania, zainteresowania, aktywności.

Główny zamysł polega na tym, aby coraz bardziej personalizować dane treści, porzucając zunifikowany styl tradycyjnej reklamy. Weźmy pod uwagę to, że po drugiej stronie jest człowiek i to bardzo wymagający, który czuje, analizuje, ma indywidualne potrzeby i dokonuje świadomych wyborów – dzięki temu możemy nawiązać z nim osobisty dialog prowadzący do zwiększenia zaufania i wzmocnienia pozytywnych emocji związanych z daną marką. W ten sposób transformujemy biernego słuchacza w zaangażowanego rozmówcę, co jest wyraźnie odczuwalne i niesie za sobą sprzedażowe korzyści.

Należy pamiętać, że przekazywane treści powinny być spójne z przyjętą strategią content marketingową, a ich dystrybucja odpowiednio zaplanowana i dostosowana do kolejnych etapów zakupowych klientów. Poza tym strategia content marketingowa nie może być zbiorem sztywnych reguł. Powinna dopasowywać się do zmieniającej się rzeczywistości i ewoluować w zależności od potrzeb konsumentów.

Nieustannie poznawaj oczekiwania odbiorców i natychmiastowo reaguj na ich potrzeby. Gdy już przeanalizujemy oczekiwania potencjalnych odbiorców możemy przejść do określenia celów stawianych contentowi, czyli zdefiniowanie tego, co chcemy, żeby się zadziało po umieszczeniu treści, czyli jakie reakcje ma spowodować tworzony content u obecnych i potencjalnych klientów.

Zastanówmy się także nad rodzajem przekazywanych treści. Kluczem do sukcesu jest ich różnorodność, co umożliwia dzisiejsza zglobalizowana, wielokanałowa i obfitująca w techniki wyrazu rzeczywistość. Pojawia się jednak pytanie, na którą formę się zdecydować? Najlepszym rozwiązaniem jest wybór kilku naraz. Inspirujące drukowane poradniki i magazyny zorientowane na rozwiązywanie pewnych problemów lub wzbogacanie wiedzy na dany temat, budujące więź newslettery wysyłane drogą e-mailową, artykuły na blogach, specjalne strony typu landing page mające na celu gromadzenie ruchu pochodzącego z reklamy to tylko kilka przykładów w oceanie marketingowych możliwości.


Angażujący i wartościowy content, czyli jaki?

Przyjrzyjmy się teraz samemu contentowi. Jeśli zależy nam, aby był skutecznie angażujący, zadbajmy po pierwsze o jego unikatowość. Cała sztuka tkwi w tym, by nawet wielokrotnie omawiany temat zyskał nowe oblicze. W tym miejscu potrzebna jest szeroko rozumiana kreatywność i nieszablonowe myślenie pomagające w tworzeniu innowacyjnych koncepcji. Wszelkie duplikaty są nie tylko niemile widziane, ale prowadzą do utraty wiarygodności, na której utrzymaniu także nam zależy.

Promenada Vouge

Po drugie, skupmy się na wartości merytorycznej, w której priorytetem jest koncentracja na odbiorcy i jego oczekiwaniach. Dokładne, rzetelne, a także eksperckie opracowanie contentu uświadamiającego odbiorcy, że dany produkt lub usługa odpowiada na jego potrzeby, prowadzi do budowania lojalności, bo wizja otrzymanych przez konsumenta korzyści działa motywująco na wybór danej marki.

Po trzecie, sprawmy, aby przekaz przyciągał uwagę atrakcyjnym wyglądem – przejrzystość, estetyczność, oryginalność to wyznaczniki angażującego contentu. W XXI wieku zdecydowanie odchodzimy od monotonnej jednolitości na rzecz multimedialnej różnorodności. W przypadku kanałów online oznacza to, że bloki tekstowe komponujemy m.in. razem z nagraniami wideo, animacjami, gifami czy infografikami. Rynek marketingowy nieustannie rozwija się w ekspresowym tempie, dlatego warto wykorzystać wszystkie dostępne technologie, by zdobyć wysoką pozycję w rankingu.

Arkadia kompozycje

W mediach drukowanych natomiast wychodzimy poza utarte schematy. Liczą się kreatywne pomysły czy nowatorskie rozwiązania, co do rozmieszczenia bloków tekstowych czy wyglądu szaty graficznej – zróżnicowanie czcionek, niekonwencjonalna typografia czy wysublimowany dobór zdjęć. Oryginalne autorskie sesje zdjęciowe także mogą przyczynić się do zwiększenia zainteresowania odbiorców. Wszystkie te czynniki plus wysokiej jakości treści zapewnią nam unikatowy content i z pewnością wyróżnią na rynku spośród ogromnej konkurencji.

Plac Unii magazyn

Podsumowując, jeśli poświęcimy czas na poznanie potrzeb i oczekiwań klientów oraz zaangażujemy się w tworzenie wielowymiarowych treści, wykraczających poza granice tradycyjnie rozumianego przekazu, wykreujemy dialog, będący fundamentem najbardziej pożądanych w tej dziedzinie wartości, jakimi są zaufanie, lojalność i pozytywny wizerunek marki. Nic dziwnego więc, że content nazywany jest często królem marketingu – biorąc pod uwagę powyższe, zdecydowanie zasługuje na należytą uwagę.

AUTOR

Magdalena Iwańska

Magdalena Iwańska

Custom Publishing & Content Production Director Valkea Media